Често задавани въпроси

Кабели за интернет – какви компромиси можем да направим при ремонт?

Оптимални решения за полагане на кабели

Въпрос на Ники Димитров в YouTube към нас:

„Здравей, разгледах доста от твоите клипове и съм очарован от информацията, която споделяш.

Преди години направихме основен ремонт и си пуснахме кабели за интернет и цялото електро сами, без проект, но доста хаотично, а аз не съм фен на такава работа. Сега, вече като собственик на жилище, искам всичко да е изпипано.

Имам няколко въпроса и молба за съвет.

Жилището е панелно, нивото ще се вдига доста, защото изкъртих цялата замазка и кухнята ще се мести.

1. Добра идея ли ще е да пусна кабели за интернет и останалата част от ел. инсталацията по пода и в какъв канал би било най-удачно?

2. Основното съображение ми е, че трябва да се дупчи панелът, ако ще е по тавана и това ме спира.

3. Не мисля навсякъде да слагам гипскартон, защото ще се смалят стаите, но ще трябва да се вкопаят под мазилката и предполагам ще е играчка, та ми се иска съвет от професионалист като теб.“

Отговор:

Здравейте! Благодаря за хубавите думи и ще се постарая да бъда обективен. А ето и отговорите на Вашите въпроси:

1. Най-добре е да пуснете кабели за интернет от всяка една стая (зависи колко голям е  апартаментът) до място, където ще се събират всички мрежови проводници. Най-добре е успоредно от тях да няма тоководещи проводници или други проводници за напрежение 220V. Желателно е да са в тръба, която е вкопана в стената. Това са почти перфектните условия.

Представям си за какво става въпрос (защото ми се е случвало и на мен) и всеки може да си прецени доколко е склонен да прави компромис. Кабелите за интернет могат да минат по земята, но ги пуснете в гофрирана тръба. Има едни (няма да споменавам марки), които са много издръжливи на натиск (500-700N). Можете да ги потърсите в магазинната мрежа.

Има и други, които отвън са с нещо като много твърда гума, а отвътре – метални. Пак са гофрирани, но са много издръжливи. Ако човек до 100-тина кг стъпи на тях, няма да се смачкат.

Това е по материалите за мрежовия кабел.

Може да го прекарате по ъглите, като го прихващате с нещо, колкото да не се размести. Циментът е агресивен (в замазката), но пак казвам – и едната, и другата гофрирана тръба са достатъчно здрави и не би трябвало да им стане нещо от цимента в замазката.

Кабелите за 220V може да ги пуснете в същите тръби (гумени отвън, метални отвътре).

Така, дори да са близо един до друг, дефакто всеки един кабел ще бъде в екран. Не казвам, че така се прави, но технически няма да е проблем. След като прекарате кабелите, снимайте всичко детайлно (по възможност с цифров фотоапарат или телефон с хубава резолюция) как минават кабелите и измервате с рулетка. Така, след време, ако се наложат някакви ремонтни дейности, ще Ви бъде по-лесно. Това е за хоризонталите.

За вертикалите – ще трябва да се копае. Няма да е много, но ще се наложи към 30-40 см. Като неприятен бонус ще е по-дълбокият канал, защото трябва да вкопаете и тръбата.

Не препоръчвам кабелен канал, защото са големи и после ще бие на кухо, като стъпите там. И второ, ако са метални гофрирани тръби, ще играя ролята на екран и ще бъде много добре, ако се пускат близо 220V и мрежа.

Пускането на кабели за интернет (и другото електро) ще спести време и ще стане добре, ако са в ъглите на стаите. Така ще знаете откъде минават и почти няма вероятност да ги пробиете или да ги ударите. По документи не се прави така, но ще стане добре, прибрано, безопасно и лесно.

Трудно ще е само с вертикалите, от плочата до 40-50 см разстояние, зависи колко високо ще сложите конзолите. Трябва да копаете до долния край на конзолата и тръбата да влиза в конзолата. Така ще имате сменяема инсталация и ако след време Ви се наложи да прекарвате нещо по същото трасе, ще имате как да го направите лесно и бързо. Разбира се, хубаво е да предвидите в такъв случай малко по-дебели тръби.

Друга особеност – за тръбите може да потърсите проводник (или шнур) с по-твърда изолация, но многожичен. Така ще Ви бъде много по-лесно да го прекарате, отколкото едножичен кабел (СВТ например за 220V).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button