Как да изберем ефективна духалка за зимата?
Преди покупката на духалка е хубаво да съберем мнения от познати и приятели
С настъпването на зимния период се налага използването на отоплителни уреди. Може да заложите на сухи или маслени радиатори, конвектори, климатици, отопление на твърдо гориво и др.
Едно от най-разпространените решения за отопление през зимата са т.нар. „духалки“.
Предимствата пред останалите отоплителни уреди са ниската цена, компактните размери и бързината на затопляне. Добре е да знаете, че има някои условия, на които ефективната духалка трябва да отговаря.
На пазара се предлагат сравнително евтини и ефективни духалки (по 20-40 лв) и скъпи (по 50-200 лв). Има обаче и такива, които са крайно неефективни.
Преди покупката на духалка е хубаво да съберем мнения от познати. Не е удачен вариант да се доверяваме на продавачите в големите магазини, защото за тях „лоша стока няма“. Някои от тях пък не са достатъчно запознати с артикулите, които предлагат.
Основно има 2 вида духалки:
- Духалка, при която електромоторът издърпва топлия въздух от нагревателя.
2. Духалка, при която електромоторът обдухва нагревателя.
Всмукателната сила на един вентилатор е много по-малка от нагнетателната. Когато електромоторът издърпва/изсмуква топлия въздух от нагревателя, въздухът минава през електромотора и го загрява. Дебитът на въздуха е по-малък и топлият въздух преминава през електромотора – 2 изключително големи недостатъка да се спрем на вентилаторна печка тип „духалка“ от този тип.
Ако изберем духалка и предварително се информираме за нагревателя и вентилатора, какъв е принципът на действие, тогава можем да извлечем максимума от КПД-то й.
При ефективните духалки студеният въздух обдухва нагревателя и вече затопленият въздух излиза от духалката.
Електоромоторът не се загрява с топлия въздух, а работи като най-обикновен вентилатор. В този случай силата на обдухване е много по-голяма. Това, съчетано с естетически издържан корпус, хубав шнур и удобни копчета за пускане, прави духалката перфектна.