Системи за пожароизвестяване – какво трябва да знаем за тях?
Кои видове системи за пожароизвестяване къде се използват?
Живеем във времена, в които много от продуктите, които използваме в бита, съдържат в себе си синтетични или взривоопасни материали. Това многократно увеличава опасността от възникване на пожар.
Често не сме в състояние да открием възникващия пожар и да го предотвратим в началния му стадий. Това може да се окаже доста опасно не само за материалните ни вещи, но и за нашето здраве и живот. Нерядко се случва пожарите да възникнат от електрически печки, запалени и неизгасени цигари, дори от неправилно поставен в близост до запалими материали електрически уред.
Живеем и във времена, в които модерните системи и технологии работят в наша полза и именно едни такива системи могат да предпазят живота и имуществото ни от пожар.
Системите за пожароизвестяване (ПИС) са един от най-ефективните и сигурни начини за локализиране на пожара в началния му стадий. Така ще се намалят значително загубите на материално имущество и ще се предотврати възможността да пострадат хора.
Какво представлява пожароизвестителната система и какви са нейните функции?
Пожароизвестителната система представлява автоматична система, чиято основна задача е да открива възникващи пожари и да известява чрез звукова сигнализация обитателите на дома или сградата, да изпрати сигнал за пожарна тревога до съответния дистанционен център и да включи поражогасителната инсталация.
Основните видове системи за пожароизвестяване са два: конвенционални и адресируеми. Разликата между двата основни типа системи за пожароизвестяване се състои основно в начина им на окабеляване и свързване на отделните елементи за известяване (ПИ).
При конвенционалните ПИС се монтират определен брой елементи в една линия. Така се образува зона или група на контролния панел.
Предимства:
- По-ниска себестойност на ПИС и периферия. Цената на пожароизвестителната система са осезаемо по-ниски, както и на всички бутони, датчици, сигнализатори и сирени.
- Малко по-лесно окабеляване и по-малко вложен проводник.
Недостатък:
При сработване на някой от датчиците, на пожароизвестителната система (ПИС) се показва на коя зона има алармено събитие. Ако е 8-9 или повече етажна сграда, охранителят ще види зоната на системата и ще разбере на кой етаж има събитие. За по-точно определяне ще трябва да използва асансьора, да се качи на въпросния етаж и след като види кой паралелен сигнализатор е задействан, ще знае къде има евентуален пожар. През цялото това време той няма да може да каже къде точно е пожарът.
Другият вид системи за пожароизвестяване са адресируемите.
Те са по-нови, „по-интелигентни“ и с повече функции и удобства от конвенционалните. Те имат кръгова структура и там движението на информацията е двупосочно.
Предимство:
Основното предимство на адресируемите пожароизвестителни системи е многократно по-бързото локализиране на сработилия датчик и респективно – евентуалния пожар. При тях на един „контур“ могат да се присъединят много повече устройства, отколкото при конвенционалните. Така можем да получим повече информация за определено събитие и състоянието на системата.
Ако възникне пожар в 10-15 или повече етажна сграда, на 9-ия етаж, в 36-та стая, например, системата веднага ще покаже въпросния датчик. На всички зони (датчици, бутони, сирени и др.) могат да се напишат имена и на дисплея на пожароизвестителната система да излезе точното име. Така охранителят ще знае къде точно е събитието, а това често пъти е от решаващо значение.
Недостатък:
По-висока себестойност на системата и периферията към нея. Цената на адресируемата пожароизвестителна система е по-висока от конвенционалната. Цената за датчици, сирени и бутони – също.
На пазара има и адресируеми системи със сензорен дисплей и много екстри. Някои от тях са: пращат SMS-и и e-mail при събитие. Имат още много други екстри, които са удобни, практични и, разбира се, увеличават себестойността на крайния продукт.